Kiraz ağaçlarının çiçeklerinin döllenmesi meyve elde etmek için gereklidir. Döllenme ya rüzgar veya böceklerle- kuşlarla olmaktadır.Bu nedenle bahçemizde çeşitlerin en az birbirlerinden 100 metre uzakta dikilmiş olması iyisidir.Kiraz ağacı tozlaşma- döllenme-polinasyon için öncelikle bal arılarına ihtiyaç duyar. Kiraz ağaçlarının farklı çeşitleri birbirini tozlar.Erkek çiçek tozu polenlerin oluşum zamanının mutlaka açan dişi çiçeklerle zaman olarak uyumu gerekir. Kiraz ağaçlarının bazıları kendilerini döllersede çoğu çapraz tozlaşma gerektirir. Kiraz çeşiti olan Stella'nın kendini tozladığı belirtilmektedir.
Vişne çeşitleri hemen hemen hepsi kendi kendine meyve verir. Bu, aynı çeşitlerden meyve üretiminde vişne de ikinci bir çeşit olmadan verim alabilecekleri anlamına gelir.
Doğal yaşamda meyvelerde üreme-çoğalma sistemleri genellikle kuşlar ve arılar sıkça belirtilerek kullanılarak tarif edilir. Kiraz ağaçları söz konusu olduğunda kuşlar genellikle tohumlarını ekerler ve yayarlar.Meyve ve tohumları yapacak çiçekleri tozlaştırmak için arılar gerekir.
Dikip yetiştireceğin ana çeşit yanında mutlaka kiraz dikiminde birde tozlayıcı çeşit gerekmektedir.
En iyi tozlayıcılar; beyaz kiraz, Lambert bu bir çok çeşitte en geniş çeşitlilikte tozlaşma sağlar. Çok az sayıda çiçek çoğu yıllar rüzgarla tozlanır ve iyi tozlaşma yeterli bal arısı popülasyonu varlığında mümkündür. Kiraz ağaçlarından kendi kendine tozlaşma da yeten birkaç kiraz çeşidi vardır. Stella'ya ek olarak, Black Gold ve North Star kirazları kendi kendine tozlaşıyor. Kalan çeşitlerin tümü, başarılı bir şekilde tozlaşmak için farklı türde bir çeşidine ideali 25 metre en fazla 100 metre yakın olmalıdır.
Bazı durumlarda, hava koşulları nedeniyle tozlaşma gerçekleşmeyecektir. Ek olarak, yoğun şekilde tozlaşan ağaçlar, sağlıklı kirazlara yer açmak için meyve oluşturmadan önce çiçeklerin bir kısmını dökebilir. Daha çok ve kaliteli meyve bitki besleme ile yakından ilgilidir.
Türkiye'de en yaygın kullanılan ve işe yararyan çeşit beyaz kirazdır. Bahçenizde bir ağaç olarak veya ağaçta bir dala aşılanabilir. Resimlerde gösterildiği gibi üstünde meyve olmasa da yaprak sapında ki tombul parçadan ayrım yaparak aşılama yapılabilir.