Bitki sağlığı ürünleri genellikle suyla karıştırılarak uygulanır. Kullanılan suyun sert diyerek belirttiğimiz ilacı bozan bir yönü olabilir. Limon tuzu ile yumuşatma yapılabilir. Ph metre olarak bilinen suyun asitliğini alkaliğini ölçen bir alet vardır. Ph 7 civarında nötr olursa en ideale yakındır. 

Basit işlemle suyu daha ilaçlama için uygun kıvama getirebiliriz.

10 litrelik ilaçlamada kullanılan su bidona doldurulur. Toptan temin edilecek 750gr limon tuzu katılır. Bu karışımdan mümkünse bir gece veya ilaçlama öncesi ve  suyuna bir su bardağı katılır. Böylece su ilacın etkisini daha geç bozar. Özellikle mantar ilaçlarında bu iş daha yararlıdır.

Türkiye’de sular; genellikle kireçlidir. Kireç kalsiyumdur. Kemik gelişiminde dayanıklılığında önemlidir. İçinde Magnezyumda bulunur suyun  kas ve kemik sağlığı ile sinir iletisi için önemlidir. Günde ortalama 200-400 mg magnezyum alınması gerekiyor. İleri yaş ve hamilelikte, ayrıca her yaşta yorgunluk hissedildiğinde magnezyum ihtiyacı artar. Bu madde kalp kası sağlığı için de önemlidir. Son yıllarda magnezyumun kansere karşı direnç sağladığı da iddia edilmektedir. Vücut, yine magnezyum gereksiniminin önemli miktarını da içme suyundan karşılıyor. WHO yayınlarında, içme suyunda kullanılan düşük sertlikteki asidik suların, insan sağlığına olan olumsuz etkileri araştırılmıştır. Bu araştırmalarda, magnezyum yönünden zengin su kullanan bölgelerde yaşayan insanlarda kalp krizi riski anlamlı bir şekilde düşük bulunmuştur.

Bu faydaları vardır ancak ilaçlamada ph yı etkileyen bu maddelerin yükseltiği ph yı düşürmek gerekir. Karadeniz bölgesinin su ph sı düşüktür.