Dünyanın en yaygın elma çeşitlerinden biridir. Türkiye de iklimin uygun olması yayılmasını hızlandırmıştır. Yazın bütün alışveriş merkezlerinde elma seçimlerinin hazinesidir. Damak zevki özellikle soğukken ayrıca erişilmezdir.
Yılda agacı yaklaşık 800 saat civarında soguklama ihtiyacı duyar. Ağacı yapragını dökünce + 7 derece sıcaklığın altında 800 kalmalıdır.Bu durum deniz seviyesinden yüksek yerlerde yetişebilmek sonucunu çıkarmaktadır. Gala elması Orange Red ile Golden Delicious'ı çok umut verici bir tesadüf çöğürüdür. Orange portakal rengidir galada da bu renk sarımsı golden fonunun çok dehşet güzel bir süsüdür. Hobi ve ev bahçeleri için iyi lezzeti ve verimi ile aranılır çeşittir.Ticari bahçelerde yüksek kaliteli bir elmalar yaz sıcağında vazgeçilmezdir..
Ticari kar edebilirliği talebi önemi göz önüne alındığında, ıslahçılar sürekli farklı niteliklere sahip mutasyonlarını geliştirmektedirler. Genellikle daha iyi renklendirme canlı kırmızı renkler ön plandadır.Bunlar; Annaglo, Galaxy, Regala, Tenroy, Mondial Gala, Royal (ingiltere Kraliçesi 2. Elizabeth çok begenince adı böyledir.) Galaxy, Buckeyee..... Gala yumuşak, armudumsu lezzettiyle pazarların aranan ürünüdür. Turuncu Kırmızısı rengi ve benzersiz tadı onu cazip kılar.