Bordo bulamacında bakır bulunur. Bakır tek başına yakıcıdır. Kireç karışıma eklenip tarım ilacı olur. Bakır tarımda geniş ve etkili bir kullanım alanına sahiptir. Bakırın ağaçlarda budama sonrası kullanımı göztaşı-çini taşı-göktaş ile olur. Kireç birlikte hazırlanan bordo bulamacı aynı miktar sönmüş kireç özel bir sıra ile karıştırılarak hazırlanır. 

Gök yüzü yukardadır.

Göktaş eritilip hep kirecin üstüne dökülür.

İlkbaharda hazırlayacaksak yüzde 1,5 luk iyidir.

100 lt suya 3 kilogram göktaş dökülür. Kabı mutlaka plastik olmalıdır. Metal kap olmaz. İlaçlamayı 200 litrelik deposu olan aletimizle yapacaksak depoyada 3 kg sönmüş kireç 100 lt suyla dökülür. İyice eritilen göktaşla depodaki kireç depoya üstten (gökyüzü yukarda) dökülür.

100 litrelik göktaş depodan yukarda bir yüksekliğe yerleştirilirse dökme işi daha kolay olur.     

Bakır mantari hastalıkların en önemli koruyucularındandır. Manatariv ebakteriyel hastalıklarda tedavi çok zordur. Korunma tedaviden ucuzdur. 

Verim istiyorsak amacımız mantari hastalıklardan korunma ise bakırı sürekli kullanmalıyız. zehirlenmede yapabilir. Bu etkisinide unutmamak gerekir.

Ağır metal olma yani doğaya, çevreye zarar verebilme tehlikesi vardır. Doz her zaman bütün kullanımlarda öne çıkan başlıca faktördür. Doğru doz, doğru teknikle, doğru zamanda idealdir.