Aşılama
Bu kelime türkçede pek çok anlama gelir.
O yüzden ilk baştan ve açıkca belirtelim biz hep ağaç aşılama konusundayız.
Çık konuya temas eden aşı da ne zaman olacağı konusu en önemlikonulardan biridir.
Göz aşıları sürgünlerde yapılır.
Uzun ve ayrıntılı açıklamaların ortak noktası otsu yapıdaki sürgünün odunsu olmaya başlaması anıdır.Aşılamanın başlangıcı denebilir.
Kalem aşılar; Büyüme mevsiminden önce veya bu mevsimde gerçekleştirilebilecek aşılardır.
Çoğu aşılama kış ve erken ilkbaharda yapılır, hem kalem hem de anaç hala uykudadır.Terchen anaç az uyanmış olabilir. Kambiyumların uyuşması kallus denilen dokunun oluşuyla aşılama başarısı getirir.
Farklı bitkiler kalem aşı işlemi sonrası 20 dereceyi bulan kallus oluşturma sıcaklığı ister. Bu sebeple aşılama sonrası ve sırasında iç mekana seraya hareket ettirilebilirler. Bazı yaprak döken ağaçlar genellikle kış aylarında çıplak köklü olarak aşılanır ve ilkbahar dikimine soğukhava gibi ortamlarda saklanır. En kaliteli sürgün aşı için genellikle önceki sezonda yetişen sürgünlerden gelir. Kesikler kalemlerde keskin, temiz makas veya bıçaklarla kesilmeli ve hemen nemli çuval bezi veya plastik torbalara yerleştirilmelidir. Kesici takımların düzenli olarak temizlenmesi için çamşır ozonu 900gr suya 100 gr katılarak hazırlanan karışım suyla yapılabilir. Bununla birlikte, bu dezenfektan çözeltisi bazı metalleri çok aşındırıcı olabilir. En iyi sonuçları elde etmek için, aynı gün içerisinde aşılama için kullanılabilecek kadar kalem sürgün toplanmalıdır. Yalnızca böcek, hastalık veya kış zararı olmayan sağlıklı dallar mümkünse güneş cepheden seçilmelidir. Kalemlerin bitkilerin kaliteli, sağlıklı ve türüne ve çeşide uygun olduklarından emin olunmalıdır. Meyveye yatmış ve meyve veren ağaçtan sa genç olan ağacı genellikle tercih edilmelidir.
 
 
Google Çeviri’de aç

Web sonuçları

Google Çeviri